A complete food containing functional ingredients to support your joints and mobility.
Picart Select DIET Mobility for dogs is a complete and balanced diet, made with ingredients of natural origin*, with added vitamins and minerals, designed for dogs with sensitive joints, for all breeds. Contains functional ingredients that help to maintain healthy joints and mobility. Its moderate calorie content helps to maintain an ideal weight to keep joints protected from excesses.
Supports joint function.
Helps maintain mobility.
With green-lipped mussels.

| Weight | 2 kg |
|---|---|
| Dimensions | 23 × 12 × 32 cm |
| Composition | Dehydrated chicken meat* (26%), Rice* (26%), Maize, Chicken fat*, Maize protein*, Beet pulp*, Peas*, Carob*, Hydrolised chicken, Krill* (1%), Yeast extract, Minerals, Prebiotic MOS, Glucosamine (500 mg/kg), MSM (200 mg/kg), Chondroitin sulphate (150 mg/kg), Yucca* (200 mg/kg), Green lipped-mussels* (25 mg/kg), Green tea*. *Natural ingredients |
| Analytical constituents | Crude protein: 26%, Crude oils and fats: 15%, Inorganic matter: 7.7%, Crude fibres: 2%, DHA: 4,800 mg/kg. |
| Formatos disponibles | 10 kg, 2 kg |
| Size | M (10 – 25 kg ) |
| Age | More than 12 months |
| Specific needs | Joint care |
| Kibble size | 17 mm |
| Product type | Dry |
| Flavour | Chicken |
| Recomendation | It is recommended that you consult a vet before use or before extending the period of use. Animals must have constant access to water. Store in a cool, dry place, away from direct sunlight and strong odours. |
NO SOY – NO CORN – NO POTATO – NO ARTIFICIAL FLAVORS – NO ADDED SUGARS – NO ARTIFICIAL PRESERVATIVES
PIENSOS PICART, S.A. utiliza cookies propias y de terceros para ofrecerle una mejor navegación y servicio, analizando sus hábitos de navegación en nuestro sitio web. Al continuar navegando, entendemos que acepta su uso. Para cambiar su configuración u obtener más información consulte nuestra Política de Cookies.