Complete pet food with salmon and rice for adult dogs (>12 months)
Nutribest Adult Sensitive with salmon and rice is a High Premium petfood formulated by our nutrition experts and veterinarians for your dog to grow healthy and vital and enjoy optimal health. It contains marine algae for a healthy and cared skin and coat.
Alternative to a chicken-meat based diet chicken. Helps to handle dietary sensitivity to that protein.

With omega 3 fatty acids from salmon oil to help support a healthy skin and coat.
With added Vitamins A and E along with trace elements Copper and Selenium to help maintain a healthy immune system.
The Nutribest rage has been carefully formulated to help support an active and healthy dog.

| Weight | N/A |
|---|---|
| Dimensions | N/A |
| Composition | Dehydrated meat* (19%), Maize, Wheat*, Wheatfeed*, Barley*, Dehydrated salmon* (6%), Animal fat*, Rice* (4%), Minerals, Carob*, Hydrolysed chicken*, Brewers yeast*, Beet pulp*, Salmon oil*, Marine algae* (0.5%), Prebiotic MOS*, Yucca schidigera*. *Natural ingredients |
| Analytical constituents | Crude protein: 24%, Crude oils & fats: 11%, Inorganic matter: 7%, Crude fibres: 3.5%, Omega-3 fatty acids: 0.1%, DHA&EPA: 0.03%. |
| Formatos disponibles | 3kg, 15 kg |
| Size | M (10 – 25 kg ) |
| Age | More than 12 months |
| Specific needs | Normal – varied diet |
| Kibble size | 18 mm |
| Product type | Dry |
| Flavour | Salmon |
| Recomendation | Do not change your pet’s food suddenly. Introduce Nutribest progressively over a one week period. Always keep fresh water near feeding bowl. Store product in a cool, dry place, far away from direct sun and aggressive odours. Optimal feeding amounts vary with age, weight, activity level and lifestyle (consult your veterinarian). |
NO SOY – NO CORN – NO POTATO – NO ARTIFICIAL FLAVORS – NO ADDED SUGARS – NO ARTIFICIAL PRESERVATIVES
PIENSOS PICART, S.A. utiliza cookies propias y de terceros para ofrecerle una mejor navegación y servicio, analizando sus hábitos de navegación en nuestro sitio web. Al continuar navegando, entendemos que acepta su uso. Para cambiar su configuración u obtener más información consulte nuestra Política de Cookies.