Complete pet food with chicken and rice for adult dogs (>12 months)
Nutribest Adult Light with chicken and rice is a High Premium petfood formulated by our nutrition experts and veterinarians for your dog to grow healthy and vital and enjoy optimal health. It contains marine algae for a healthy and cared skin and coat.

With omega 3 fatty acids from salmon oil to help support a healthy skin and coat.
With added Vitamins A and E along with trace elements Copper and Selenium to help maintain a healthy immune system.
The Nutribest rage has been carefully formulated to help support an active and healthy dog.

| Weight | N/A |
|---|---|
| Dimensions | N/A |
| Composition | Dehydrated meat* (20%), Maize, Wheat*, Wheat bran*, Barley*, Dehydrated chicken meat* (6%), Beet pulp*, Carob*, Rice* (4%), Brewer's yeast*, Hydrolysed chicken*, Animal fat*, Minerals, Salmon oil*, Seaweed* (0.5%), Prebiotic MOS*, Mojave yucca*. |
| Analytical constituents | Crude protein: 25%, Crude oils and fats: 8%, Crude ash: 6.5%, Crude fibre: 4.5%, Omega-3 fatty acids: 0.07%, DHA & EPA: 0.03%. |
| Formatos disponibles | 3kg, 15 kg |
| Size | M (10 – 25 kg ) |
| Age | More than 12 months |
| Specific needs | Weight control |
| Kibble size | 15 mm |
| Product type | Dry |
| Flavour | Chicken |
| Recomendation | Do not change your pet’s food suddenly. Introduce Nutribest progressively over a one week period. Always keep fresh water near feeding bowl. Store product in a cool, dry place, far away from direct sun and aggressive odours. Optimal feeding amounts vary with age, weight, activity level and lifestyle (consult your veterinarian). |
NO SOY – NO CORN – NO POTATO – NO ARTIFICIAL FLAVORS – NO ADDED SUGARS – NO ARTIFICIAL PRESERVATIVES
PIENSOS PICART, S.A. utiliza cookies propias y de terceros para ofrecerle una mejor navegación y servicio, analizando sus hábitos de navegación en nuestro sitio web. Al continuar navegando, entendemos que acepta su uso. Para cambiar su configuración u obtener más información consulte nuestra Política de Cookies.