Complete pet food with chicken and rice for adult dogs 7 years onwards
Nutribest Adult 7+ Years with chicken and rice is a High Premium petfood devised by our experts in nutrition and vets so that your dog stays healthily and full of life whilst enjoying ideal health. It contains Marine Algae from the North Atlantic for healthy and cared for coat and skin.

With omega 3 fatty acids from salmon oil to help support a healthy skin and coat.
With added Vitamins A and E along with trace elements Copper and Selenium to help maintain a healthy immune system.
The Nutribest rage has been carefully formulated to help support an active and healthy dog.

| Weight | N/A |
|---|---|
| Dimensions | N/A |
| Composition | Dehydrated meat* (24%), Wheat*, Maize, Wheatfeed*, Brewers yeast*, Animal fat*, Dehydrated chicken meat* (6%), Carob*, Barley*, Rice* (4%), Beet pulp*, Hydrolysed chicken*, Salmon oil*, Marine algae* (0.5%), Minerals, Prebiotic MOS*, Yucca schidigera*. *Natural ingredients |
| Analytical constituents | Crude protein: 30%, Crude oils & fats: 14%, Inorganic matter: 7%, Crude fibres: 3%, Omega-3 fatty acids: 0.11%, DHA&EPA: 0.03%. |
| Formatos disponibles | 3kg, 15 kg |
| Size | M (10 – 25 kg ) |
| Age | More than 7 years |
| Specific needs | Joint care |
| Kibble size | 15 mm |
| Product type | Dry |
| Flavour | Chicken |
| Recomendation | Do not change your pet’s food suddenly. Introduce Nutribest progressively over a one week period. Always keep fresh water near feeding bowl. Store product in a cool, dry place, far away from direct sun and aggressive odours. Optimal feeding amounts vary with age, weight, activity level and lifestyle (consult your veterinarian). |
NO SOY – NO CORN – NO POTATO – NO ARTIFICIAL FLAVORS – NO ADDED SUGARS – NO ARTIFICIAL PRESERVATIVES
PIENSOS PICART, S.A. utiliza cookies propias y de terceros para ofrecerle una mejor navegación y servicio, analizando sus hábitos de navegación en nuestro sitio web. Al continuar navegando, entendemos que acepta su uso. Para cambiar su configuración u obtener más información consulte nuestra Política de Cookies.