Complete petfood for adult dogs.
Dogs suffering from eating allergies need a diet rich in protein other than that provided by chicken, which is the most common, in order to deal with in this way a possible allergy to said source of protein. This is also used to introduce protein into the dog’s diet.
It is of great help in case of intestinal or digestive discomfort and itching issues.
Picart Select ADULT SENSITIVE con extra lamb and rice is formulated with postbiotics that offer benefits for both digestive health and the immune system, thus contributing to the overall well-being.


| Weight | 3 kg |
|---|---|
| Dimensions | 35 × 16 × 45 cm |
| Composition | Dehydrated lamb meat* (25.4%), Brown rice* (23.3%), White rice* (20%), Whole peas* (8%), Dehydrated egg* (7.5%), Chicken and turkey fat*, Hydrolysed pea protein*, Pea protein*, Dehydrated beet pulp* (1%), Brewer’s yeast*, Minerals, Dehydrated apple pulp* (0.5%) (equivalent to 4.3% of fresh apples), Postbiotics* (Inactivated brewer’s yeast fermentation products) (0.22%), Chondroitin (900 mg/kg), Glucosamine (813 mg/kg), Yucca schidigera*. *Natural ingredients. |
| Analytical constituents | Protein: 25%, Fat content: 15%, Inorganic matter: 9,5%, Crude fibre: 1,6%. |
| Formatos disponibles | 12kg, 3kg |
| Size | M (10 – 25 kg ) |
| Age | More than 12 months |
| Specific needs | Normal – varied diet |
| Kibble size | 14 mm |
| Product type | Dry |
| Flavour | Lamb |
| Cereals | Gluten Free |
NO SOY – NO CORN – NO POTATO – NO ARTIFICIAL FLAVORS – NO ADDED SUGARS – NO ARTIFICIAL PRESERVATIVES
PIENSOS PICART, S.A. utiliza cookies propias y de terceros para ofrecerle una mejor navegación y servicio, analizando sus hábitos de navegación en nuestro sitio web. Al continuar navegando, entendemos que acepta su uso. Para cambiar su configuración u obtener más información consulte nuestra Política de Cookies.