Low calorie complete petfood for adult dogs.
Adult dogs prone to being overweight need a diet with lower caloric intake to help them maintain their ideal weight. A higher fiber content helps promote satiety and supports healthy intestinal transit.
Picart Select ADULT LIGHT is formulated with postbiotics that offer benefits for both digestive health and the immune system, thus contributing to the overall well-being.


| Weight | N/A |
|---|---|
| Dimensions | N/A |
| Composition | Dehydrated chicken and turkey meat * (24.1%), White rice* (23.1%), Brown rice* (23%), Whole peas* (8%), Dehydrated beet pulp* (6%), Chicken and turkey fat*, Hydrolysed chicken* (3%), Cellulose*, Minerals, Brewer’s yeast*, Pea fibre*, Dehydrated apple pulp* (0.5%) (equivalent to 4.3% of fresh apples), Postbiotics* (Inactivated brewer’s yeast fermentation products) (0.2%), Chondroitin (900 mg/kg), Glucosamine (813 mg/kg), Yucca schidigera*. *Natural ingredients. |
| Analytical constituents | Protein: 24%, Fat content: 10%, Inorganic matter: 6,4%, Crude fibre: 5,9%. |
| Formatos disponibles | 12kg, 3kg |
| Size | M (10 – 25 kg ) |
| Age | More than 12 months |
| Specific needs | Weight control |
| Kibble size | 12 mm |
| Product type | Dry |
| Flavour | Chicken |
| Cereals | Gluten Free |
| Recomendation | Store the pet food in a cool and dry place, away of direct sunlight and overbearing odours. |
NO SOY – NO CORN – NO POTATO – NO ARTIFICIAL FLAVORS – NO ADDED SUGARS – NO ARTIFICIAL PRESERVATIVES
PIENSOS PICART, S.A. utiliza cookies propias y de terceros para ofrecerle una mejor navegación y servicio, analizando sus hábitos de navegación en nuestro sitio web. Al continuar navegando, entendemos que acepta su uso. Para cambiar su configuración u obtener más información consulte nuestra Política de Cookies.