A complete dietary food that helps dissolve and prevent the formation of inorganic phosphate crystals and stones (struvite).
Picart Select Diet URINARY for cats is a complete and balanced food, made with ingredients of natural origin*, indicated for the nutritional management of inorganic phosphate crystals and stones (struvite), contributing both to their dissolution, if any, as well as the prevention of its appearance in animals prone to, for all breeds and at any life cycle.
The nutritional profile of Picart Select Diet URINARY helps to avoid being overweight, a factor associated with a greater probability of the formation of urinary stones. The inclusion of natural ingredients and plasma make it very appetizing for the capricious appetite of cats.
It dissolves struvite stones.
Reduces the recurrence of struvite stones.
Low in magnesium.

| Weight | 2 kg |
|---|---|
| Dimensions | N/A |
| Composition | Rice*, Vegetable protein*, Dehydrated chicken meat*, Chicken fat*, Hydrolysed chicken, Plasma protein*, Minerals, Yeast extract, Malt extract, Prebiotic MOS. *Natural ingredients. |
| Analytical constituents | Crude protein: 32%, Crude oils and fats: 12%, Inorganic matter: 6,% Crude fibre: 2%, Calcium: 0.9%, Phosphorus: 0.8%, Sodium: 0.4%, Magnesium: 0.07%, Potassium: 0.8%, Chloride: 1.1%, Sulphur: 0.3%, Taurine: 1,580 mg/kg. |
| Formatos disponibles | 10 kg, 2 kg |
| Size | S/XS ( – 10 kg ) |
| Age | More than 12 months |
| Specific needs | Urinary care |
| Kibble size | 10 mm |
| Flavour | Chicken |
| Cereals | No gluten / Grain free |
| Product type | Dry |
| Recomendation | It is recommended that you consult a vet before use or before extending the period of use. Animals must have constant access to water. Store in a cool, dry place, away from direct sunlight and strong odours. |
NO SOY – NO CORN – NO POTATO – NO ARTIFICIAL FLAVORS – NO ADDED SUGARS – NO ARTIFICIAL PRESERVATIVES
PIENSOS PICART, S.A. utiliza cookies propias y de terceros para ofrecerle una mejor navegación y servicio, analizando sus hábitos de navegación en nuestro sitio web. Al continuar navegando, entendemos que acepta su uso. Para cambiar su configuración u obtener más información consulte nuestra Política de Cookies.