Complete pet food with iberian pork and rice for adult dogs (>12 months)
Nutribest Adult with Iberian Pork and Rice is a High Premium petfood formulated by our nutrition experts and veterinarians for your dog to grow healthy and vital and enjoy optimal health. It contains marine algae for a healthy and cared skin and coat.
Alternative to diets with chicken or lamb.

With omega 3 fatty acids from salmon oil to help support a healthy skin and coat.
With added Vitamins A and E along with trace elements Copper and Selenium to help maintain a healthy immune system.
The Nutribest rage has been carefully formulated to help support an active and healthy dog.

| Weight | 15 kg |
|---|---|
| Dimensions | 37 × 14 × 80 cm |
| Composition | Dehydrated Iberian pork meat* (14%), Wheat*, Maize, Wheatfeed*, Rice* (12%), Dehydrated meat* (12%), Barley*, Animal fat*, Carob*, Beet pulp*, Hydrolysed chicken*, Brewers yeast*, Salmon oil*, Minerals, Marine algae* (0.5%), Prebiotic MOS*, Yucca schidigera*. *Natural ingredients |
| Analytical constituents | Crude protein: 24%, Crude oils & fats: 11%, Inorganic matter: 7.5%, Crude fibres: 4%, Omega-3 fatty acids: 0.1%, DHA&EPA: 0.05%. |
| Formatos disponibles | 15 kg |
| Specific needs | Food intolerances |
| Kibble size | 12 mm |
| Age | More than 12 months |
| Product type | Dry |
| Flavour | Pork |
| Recomendation | Do not change your pet’s food suddenly. Introduce Nutribest progressively over a one week period. Always keep fresh water near feeding bowl. Store product in a cool, dry place, far away from direct sun and aggressive odours. Optimal feeding amounts vary with age, weight, activity level and lifestyle (consult your veterinarian). |
NO SOY – NO CORN – NO POTATO – NO ARTIFICIAL FLAVORS – NO ADDED SUGARS – NO ARTIFICIAL PRESERVATIVES
PIENSOS PICART, S.A. utiliza cookies propias y de terceros para ofrecerle una mejor navegación y servicio, analizando sus hábitos de navegación en nuestro sitio web. Al continuar navegando, entendemos que acepta su uso. Para cambiar su configuración u obtener más información consulte nuestra Política de Cookies.