Complete petfood for sterilised adult dogs.
Sterilized dogs need food with a moderate caloric intake, adapted to their slower metabolism after sterilization, and a high protein content to help maintain muscle mass.
Picart Select ADULT STERILISED with chicken and rice is formulated with postbiotics that offer benefits for both digestive health and the immune system, thus contributing to the overall well-being.


| Weight | N/A |
|---|---|
| Dimensions | N/A |
| Composition | Dehydrated chicken and turkey meat* (35.9%), White rice* (33.8%), Whole peas* (8%), Chicken and turkey fat*, Brown rice* (4.8%), Dehydrated beet pulp* (4%), Hydrolysed chicken * (3%), Brewer’s yeast*, Minerals, Dehydrated apple pulp* (0.5%) (equivalent to 4.3% of fresh apples), Postbiotics* (Inactivated brewer’s yeast fermentation products) (0.22%), Chondroitin (900 mg/kg), Glucosamine (813 mg/kg), Yucca schidigera*. *Natural ingredients. |
| Analytical constituents | Protein: 31%, Fat Content: 13%, Inorganic matter: 7%, Crude fibre: 2,6%. |
| Formatos disponibles | 12kg, 3kg |
| Size | M (10 – 25 kg ) |
| Age | More than 12 months |
| Specific needs | Weight control |
| Kibble size | 14 mm |
| Product type | Dry |
| Flavour | Chicken |
| Cereals | Gluten Free |
| Recomendation | Store the pet food in a cool and dry place, away of direct sunlight and overbearing odours. |
SIN SOJA – SIN MAÍZ – SIN AROMAS ARTIFICIALES – SIN AZÚCARES AÑADIDOS – SIN CORSERVANTES ARTIFICIALES
PIENSOS PICART, S.A. utiliza cookies propias y de terceros para ofrecerle una mejor navegación y servicio, analizando sus hábitos de navegación en nuestro sitio web. Al continuar navegando, entendemos que acepta su uso. Para cambiar su configuración u obtener más información consulte nuestra Política de Cookies.