Complete petfood for senior dogs.
Older dogs need a special diet adapted to their needs: care for their joints, weight control, and vitamins and minerals to look after for their health.
Picart Select ADULT 7+ YEARS with chicken and rice is formulated with prebiotics that strengthen immunity and improve the digestive health in old age, contributing to their overall well-being.


| Weight | N/A |
|---|---|
| Dimensions | N/A |
| Composition | Dehydrated chicken and turkey meat* (29%), White rice* (27%), Brown rice* (18.5%), Whole peas* (8%), Chicken and turkey fat*, Dehydrated beet pulp* (4%), Hydrolysed chicken* (3%), Minerals, Brewer’s yeast*, Dehydrated algae* (source of DHA) (0.57%), Dehydrated apple pulp* (0.5%) (equivalent to 4.3% of fresh apples), Chondroitin (1,350 mg/kg), Glucosamine (1,220 mg/kg), Mannan oligosaccharides MOS (0.1%), Fructooligosaccharides FOS (0.1%), Brewer’s yeast extract* (natural source of nucleotides): 0.09%, Yucca schidigera*. *Natural ingredients. |
| Analytical constituents | Protein: 27%, Fat Content: 12%, Inorganic matter: 6,7%, Crude fibre: 2,7%. |
| Formatos disponibles | 12kg, 3kg |
| Size | M (10 – 25 kg ) |
| Age | More than 7 years |
| Specific needs | Joint care |
| Kibble size | 14 mm |
| Product type | Dry |
| Flavour | Chicken |
| Cereals | Gluten Free |
| Recomendation | Store the pet food in a cool and dry place, away of direct sunlight and overbearing odours. |
NO SOY – NO CORN – NO POTATO – NO ARTIFICIAL FLAVORS – NO ADDED SUGARS – NO ARTIFICIAL PRESERVATIVES
PIENSOS PICART, S.A. utiliza cookies propias y de terceros para ofrecerle una mejor navegación y servicio, analizando sus hábitos de navegación en nuestro sitio web. Al continuar navegando, entendemos que acepta su uso. Para cambiar su configuración u obtener más información consulte nuestra Política de Cookies.