Complete petfood for small-sized adult dogs.
Small sized dogs are very special and have unique characteristics. They own an extremely high metabolic rate and need to eat more calories per pound of weight than large or medium dogs.
Picart Select ADULT MINI with chicken and rice is formulated with postbiotics that offer benefits for both digestive health and the immune system, thus contributing to the overall well-being.


| Weight | N/A |
|---|---|
| Dimensions | N/A |
| Composition | Dehydrated chicken and turkey meat* (33%), White rice* (32%), Chicken and turkey fat*, Brown rice* (10%), Whole peas* (4%), Dehydrated beet pulp* (4%), Hydrolysed chicken* (3%), Minerals, Brewer’s yeast*, Dehydrated apple pulp* (0.5%) (equivalent to 4.3% of fresh apples), Postbiotics* (Inactivated brewer’s yeast fermentation products) (0.20%), Chondroitin (900 mg/kg), Glucosamine (813 mg/kg), Yucca schidigera*. *Natural ingredients. |
| Analytical constituents | Protein: 28%, Fat content: 17%, Inorganic matter: 7%, Crude fibre 2,3%. |
| Formatos disponibles | 3kg, 8 kg, 800 gr |
| Size | S/XS ( – 10 kg ) |
| Age | More than 12 months |
| Specific needs | Normal – varied diet |
| Kibble size | 9 mm |
| Product type | Dry |
| Flavour | Chicken |
| Cereals | Gluten Free |
| Recomendation | Store the pet food in a cool and dry place, away of direct sunlight and overbearing odours. |
NO SOY – NO CORN – NO POTATO – NO ARTIFICIAL FLAVORS – NO ADDED SUGARS – NO ARTIFICIAL PRESERVATIVES
PIENSOS PICART, S.A. utiliza cookies propias y de terceros para ofrecerle una mejor navegación y servicio, analizando sus hábitos de navegación en nuestro sitio web. Al continuar navegando, entendemos que acepta su uso. Para cambiar su configuración u obtener más información consulte nuestra Política de Cookies.