Complete petfood for small-sized adult dogs.
Small breed dogs have a high energy consumption and a relative small stomach, so they need a high nutritional value food, with vitamins and minerals that help to maintain the health of their teeth, heart, joints, skin and in general, its good physical shape and vitality.
Picart Select ADULT MINI SENSITIVE with lamb and rice is formulated with postbiotics that offer benefits for both digestive health and the immune system, thus contributing to the overall well-being.


| Weight | N/A |
|---|---|
| Dimensions | N/A |
| Composition | Dehydrated lamb meat* (26%), Brown rice* (24%), White rice* (19%), Chicken and turkey fat*, Whole peas* (8%), Dehydrated egg* (7.5%), Hydrolysed pea protein*, Minerals, Dehydrated beet pulp* (1%), Brewer’s yeast*, Dehydrated apple pulp* (0.5%) (equivalent to 4.3% of fresh apples), Postbiotics* (Inactivated brewer’s yeast fermentation products) (0.20%), Chondroitin (900 mg/kg), Glucosamine (813 mg/kg), Yucca schidigera*. *Natural ingredients. |
| Analytical constituents | Protein: 24,5%, Fat content: 17%, Inorganic matter 9,5%, Crude fibre: 1,6%. |
| Formatos disponibles | 3kg, 8 kg, 800 gr |
| Size | S/XS ( – 10 kg ) |
| Age | More than 12 months |
| Specific needs | Normal – varied diet |
| Kibble size | 10 mm |
| Product type | Dry |
| Flavour | Lamb |
| Cereals | Gluten Free |
| Recomendation | Store the pet food in a cool and dry place, away of direct sunlight and overbearing odours. |
NO SOY – NO CORN – NO POTATO – NO ARTIFICIAL FLAVORS – NO ADDED SUGARS – NO ARTIFICIAL PRESERVATIVES
PIENSOS PICART, S.A. utiliza cookies propias y de terceros para ofrecerle una mejor navegación y servicio, analizando sus hábitos de navegación en nuestro sitio web. Al continuar navegando, entendemos que acepta su uso. Para cambiar su configuración u obtener más información consulte nuestra Política de Cookies.