Complete petfood for adult dogs.
Dogs suffering from eating allergies need a diet rich in protein other than that provided by chicken, which is the most common, in order to deal with in this way a possible allergy to said source of protein. This is also used to introduce protein into the dog’s diet.
It is of great help in case of intestinal or digestive discomfort and itching issues.
Picart Select ADULT SENSITIVE con extra salmon and rice is formulated with postbiotics that offer benefits for both digestive health and the immune system, thus contributing to the overall well-being.


| Weight | N/A |
|---|---|
| Dimensions | N/A |
| Composition | Dehydrated salmon* (19%), Brown rice* (18%), Sweet potato* (18%), White rice* (8.9%), Chicken and turkey fat*, Dehydrated egg* (7.5%), Dehydrated beet pulp* (6%), Whole peas* (6%), Hydrolysed salmon (3%), Pea protein*, Minerals, Brewer’s yeast*, Dehydrated apple pulp* (0.5%) (equivalent to 4.3% of fresh apples), Salmon oil* (0.5%), Postbiotics* (Inactivated brewer’s yeast fermentation products) (0.23%), Chondroitin (900 mg/kg), Glucosamine (813 mg/kg), Yucca schidigera*. *Natural ingredients. |
| Analytical constituents | Protein: 25%, Fat content: 16%, Inorganic matter: 7,5%, Crude fibre: 3,4%. |
| Formatos disponibles | 12kg, 3kg |
| Size | M (10 – 25 kg ) |
| Age | More than 12 months |
| Specific needs | Normal – varied diet |
| Kibble size | 14 mm |
| Product type | Dry |
| Flavour | Salmon |
| Cereals | Gluten Free |
| Recomendation | Store the pet food in a cool and dry place, away of direct sunlight and overbearing odours. |
NO SOY – NO CORN – NO POTATO – NO ARTIFICIAL FLAVORS – NO ADDED SUGARS – NO ARTIFICIAL PRESERVATIVES
PIENSOS PICART, S.A. utiliza cookies propias y de terceros para ofrecerle una mejor navegación y servicio, analizando sus hábitos de navegación en nuestro sitio web. Al continuar navegando, entendemos que acepta su uso. Para cambiar su configuración u obtener más información consulte nuestra Política de Cookies.