Complete and balanced nutrition for cats from 12 months old. Chicken as the main ingredient, with egg and rice.
Adult cats need a complete and balanced food that helps them to develop their daily activity and cares for their wellbeing. Picart Select EXTRA CARE helps to prevent the appearance of urinary stones and to eliminate fur balls more comfortably. Over 80% of the protein comes from highly digestible animal sources (chicken, egg, plasma), which helps to promote an healthy immune system and support intestinal health.
Select Cat EXTRA CARE, with chicken, egg and rice, satisfies the needs of your cat and foster optimum physical and health conditions.
Formulated with over 80% highly digestible animal protein and essential nutrients that support lean muscle mass, a healthy weight, and the proper functioning of the heart, eyesight and overall vitality in adult cats.
Promotes healthy digestion thanks to prebiotics, plant fibres and nucleotides that support intestinal development and beneficial microflora.
Strengthens the immune system with plasma proteins, antioxidant vitamins and essential minerals that help protect cells and bolster natural defences.
With controlled and balanced minerals to reduce the risk of stones and promote a healthy urinary system.

| Weight | 2 kg |
|---|---|
| Dimensions | 18 × 10 × 40 cm |
| Composition | Dehydrated chicken meat (35%), Rice, Chicken fat, Sweet potato, Dehydrated egg, Vegetable protein, Hydrolysed chicken, Dried plasma, Yeast extracts, Malt extract, Minerals, Pea fibre, Prebiotic MOS. |
| Analytical constituents | Crude protein: 32%, Crude oils & fats: 18%, Crude fibres: 1.8%, Inorganic matter: 7.5%, Taurine: 1,580 mg/kg. |
| Formatos disponibles | 2 kg |
| Size | S/XS ( – 10 kg ) |
| Age | More than 12 months |
| Specific needs | Food intolerances |
| Kibble size | 8 mm |
| Product type | Dry |
| Flavour | Chicken |
| Cereals | Gluten Free |
| Recomendation | Store the bag of Picart SELECT Extra Care in a cool, dry place, away from direct sunlight and strong odours. Ensure your cat has plenty of water to drink; this will help dilute its urine and prevent the formation of urinary stones. |
NO SOY – NO CORN – NO POTATO – NO ARTIFICIAL FLAVORS – NO ADDED SUGARS – NO ARTIFICIAL PRESERVATIVES
PIENSOS PICART, S.A. utiliza cookies propias y de terceros para ofrecerle una mejor navegación y servicio, analizando sus hábitos de navegación en nuestro sitio web. Al continuar navegando, entendemos que acepta su uso. Para cambiar su configuración u obtener más información consulte nuestra Política de Cookies.