Complete and balanced nutrition for kittens up to 12 months. Also suitable for pregnant or nursing female cats.
Kittens up to 1 year need a special diet that helps them to complete their growth process suitably, with increased intake of protein and more calories than an adult cat would need. Over 85% of the protein comes from highly digestible animal sources (chicken, egg, plasma), which helps to promote an healthy immune system and stimulate intestinal development and growth.
Select Cat Extra Care with chicken, egg and rice, is formulated to meet all the needs of your kitten and promote optimal physical condition and health.
A formula rich in highly digestible animal protein and essential nutrients to promote healthy growth, muscle development and the proper functioning of the heart and eyes.
Promotes healthy digestion thanks to prebiotics, plant fibres and nucleotides that support intestinal development and beneficial microflora.
Strengthens the immune system with plasma proteins, antioxidant vitamins and essential minerals that help protect cells and bolster natural defences.
With carefully controlled and balanced minerals to reduce the risk of stones and promote a healthy urinary system.

| Weight | N/A |
|---|---|
| Dimensions | N/A |
| Composition | Dehydrated chicken meat (40%), Rice, Chicken fat, Dehydrated egg, Vegetable protein, Hydrolysed chicken, Dried plasma, Yeast extracts, Malt extract, Minerals, Pea fibre, Prebiotic MOS. |
| Analytical constituents | Crude protein: 36%, Crude oils & fats: 20%, Crude fibres: 1.5%, Inorganic matter: 8.6%, Taurine: 1,720 mg/kg. |
| Formatos disponibles | 2 kg, 400 gr |
| Size | S/XS ( – 10 kg ) |
| Age | Up to 12 months |
| Specific needs | Normal – varied diet |
| Kibble size | 6 mm |
| Product type | Dry |
| Flavour | Chicken |
| Cereals | Gluten Free |
| Recomendation | Store the bag of Picart SELECT Extra Care in a cool, dry place, away from direct sunlight and strong odours. Ensure your cat has plenty of water to drink; this will help dilute its urine and prevent the formation of urinary stones. |
NO SOY – NO CORN – NO POTATO – NO ARTIFICIAL FLAVORS – NO ADDED SUGARS – NO ARTIFICIAL PRESERVATIVES
PIENSOS PICART, S.A. utiliza cookies propias y de terceros para ofrecerle una mejor navegación y servicio, analizando sus hábitos de navegación en nuestro sitio web. Al continuar navegando, entendemos que acepta su uso. Para cambiar su configuración u obtener más información consulte nuestra Política de Cookies.