Complete petfood for small-sized puppies and pregnancy and lactating mums
Puppies have very specific needs. As well as food to sustain them, they need nutrients that enable them to develop their muscles and bones and grow healthily into adulthood. Miniature breeds are those that can reach a weight of up to 10 kg as adults, and which grow more quickly than larger breeds.
Picart Select PUPPY MINI with chicken and rice is formulated with prebiotics that strengthen immunity and improve the digestive health of puppies, contributing to their overall well-being.


| Weight | N/A |
|---|---|
| Dimensions | N/A |
| Composition | Dehydrated chicken and turkey meat* (38%), White rice* (32%), Chicken and turkey fat*, Whole peas* (4%), Dehydrated beet pulp* (4%), Hydrolysed chicken* (3%), Dehydrated egg* (2.2%), Minerals, Brewer’s yeast*, Dehydrated algae* (source of DHA) (0.57%), Dehydrated apple pulp* (0.5%) (equivalent to 4.3% of fresh apples), Mannan oligosaccharides MOS* (0.1%), Fructooligosaccharides FOS* (0.1%), Chondroitin (900 mg/kg), Glucosamine (813 mg/kg), Yeast extract* (natural source of nucleotides): 0.09%, Yucca schidigera*. *Natural ingredients. |
| Analytical constituents | Protein: 31%, Fat content: 21%, Inorganic matter: 7%, Crude fibre: 2% |
| Specific needs | Normal – varied diet |
| Formatos disponibles | 3kg, 8 kg, 800 gr |
| Size | S/XS ( – 10 kg ) |
| Age | Up to 12 months |
| Kibble size | 7 mm |
| Product type | Dry |
| Flavour | Chicken |
| Cereals | Gluten Free |
| Recomendation | Store the pet food in a cool and dry place, away of direct sunlight and overbearing odours. |
NO SOY – NO CORN – NO POTATO – NO ARTIFICIAL FLAVORS – NO ADDED SUGARS – NO ARTIFICIAL PRESERVATIVES
PIENSOS PICART, S.A. utiliza cookies propias y de terceros para ofrecerle una mejor navegación y servicio, analizando sus hábitos de navegación en nuestro sitio web. Al continuar navegando, entendemos que acepta su uso. Para cambiar su configuración u obtener más información consulte nuestra Política de Cookies.