A complete dietary food to maintain skin health in cases of skin conditions and excessive hair loss.
Picart Select Diet DERMATOLOGIC for dogs is a complete and balanced dietetic food, made with ingredients of natural origin*, with added vitamins and minerals, indicated for maintaining dermal function in case of dermatosis and excessive hair loss, for all breeds in adult age. Picart Select Diet DERMATOLOGIC contains a high level of linoleic acid (AL ≥ 12.3 g per kg) and the sum of eicosapentaenoic acid (EPA) and docosahexaenoic acid (DHA) (≥ 2.9 g per kg of complete feed with a moisture content of 12%).
Maintains dermal function.
Helps againts excessive hair loss.
Enriched formula AL and EPA + DHA.

| Weight | 2 kg |
|---|---|
| Dimensions | 23 × 12 × 32 cm |
| Composition | Dehydrated white fish* (26%), Rice* (26%), Maize*, Krill* (6 %), Chicken fat*, Salmon oil*, Beet pulp*, Carob*, Hydrolised animal proteins, Minerals, Yeasts (Saccharomyces cerevisiae), Mannan oligo saccharides (MOS), Ginger *. *Natural ingredients. |
| Analytical constituents | Protein: 26%, Crude oils & fats: 15%, Inorganic matter: 7%, Crude fibres: 1.6%, Linoleic acid: 25g/kg, Sum of eicosapentaenoic acid and docosahexaenoic acid: 3.5g/kg |
| Formatos disponibles | 10 kg, 2 kg |
| Size | M (10 – 25 kg ) |
| Age | More than 12 months |
| Specific needs | Sensitive skin |
| Product type | Dry |
| Flavour | White fish |
| Recomendation | The recommended duration of use for this dietary product is initially up to two months. It is advisable to consult a vet before use. Store in a cool, dry place, away from direct sunlight and strong odours. |
NO SOY – NO CORN – NO POTATO – NO ARTIFICIAL FLAVORS – NO ADDED SUGARS – NO ARTIFICIAL PRESERVATIVES
PIENSOS PICART, S.A. utiliza cookies propias y de terceros para ofrecerle una mejor navegación y servicio, analizando sus hábitos de navegación en nuestro sitio web. Al continuar navegando, entendemos que acepta su uso. Para cambiar su configuración u obtener más información consulte nuestra Política de Cookies.