Complete petfood for puppies and pregnancy and lactating mums.
Medium-sized breeds are those that in adulthood can weigh around 25 kg and reach maturity at around an age of 1 year.
Picart Select PUPPY MEDIUM with chicken and rice is formulated with prebiotics that strengthen immunity and improve the digestive health of puppies, contributing to their overall well-being.


| Weight | N/A |
|---|---|
| Dimensions | N/A |
| Composition | Dehydrated chicken and turkey meat* (39%), White rice* (34%), Chicken and turkey fat*, Whole peas* (8%), Hydrolysed chicken* (3%), Minerals, Dehydrated beet pulp* (1%), Brewer’s yeast*, Dehydrated algae* (source of DHA) (0.57%), Dehydrated apple pulp* (0.5%) (equivalent to 4.3% of fresh apples), Dehydrated egg* (0.2%), Mannan oligosaccharides MOS* (0.1%), Fructooligosaccharides FOS* (0.1%), Chondroitin (900 mg/kg), Glucosamine (813 mg/kg), Yeast extract* (natural source of nucleotides): 0.09%, Yucca schidigera*. *Natural ingredients. |
| Analytical constituents | Protein: 32%, Fat content: 18%, Inorganic matter: 7,2%, Crude fibre: 1,9%. |
| Specific needs | Normal – varied diet |
| Formatos disponibles | 12kg, 3kg |
| Size | M (10 – 25 kg ) |
| Age | Up to 12 months |
| Kibble size | 11 mm |
| Product type | Dry |
| Flavour | Chicken |
| Cereals | Gluten Free |
| Recomendation | Store the pet food in a cool and dry place, away of direct sunlight and overbearing odours. |
NO SOY – NO CORN – NO POTATO – NO ARTIFICIAL FLAVORS – NO ADDED SUGARS – NO ARTIFICIAL PRESERVATIVES
PIENSOS PICART, S.A. utiliza cookies propias y de terceros para ofrecerle una mejor navegación y servicio, analizando sus hábitos de navegación en nuestro sitio web. Al continuar navegando, entendemos que acepta su uso. Para cambiar su configuración u obtener más información consulte nuestra Política de Cookies.